2013 Schedule & Results
Click on the game date to view a wrap-up, linescore, Springfield box score, and pictures from the game.
Date | Opponent | Location | Time | Result | |
---|---|---|---|---|---|
Sat., Apr. 27 | Lake Crystal | Springfield | 3:00 pm | W, 7-6 | Exhibition |
Sun., May 5 | Leavenworth | Springfield | 2:00 pm | W, 7-1 | League |
Sun., May 12 | Essig | Essig | 2:00 pm | W, 11-9 | League |
Sun., May 19 | St. James | Springfield | 7:30 pm | W, 3-0 | League |
Sun., May 26 | Sleepy Eye | Sleepy Eye | 8:00 pm | W, 5-4 | League |
Sun., May 26 | Stark | Stark | 7:30 pm | W, 3-0 | League |
Mon., May 27 | Gibbon | Gibbon | 2:00 pm | W, 4-0 | League |
Sat., June 1 | St. Stephen | St. Stephen | 10:00 am | L, 10-5 | Omann Insurance Invitational |
Sat., June 1 | Nisswa | St. Stephen | 3:00 pm | L, 15-4 (5 inn.) |
Omann Insurance Invitational |
Sun., June 2 | Big Lake | St. Stephen | 11:00 am | W, 5-0 | Omann Insurance Invitational |
Fri., June 7 | Leavenworth | Leavenworth | 8:00 pm | L, 7-0 | League |
Thurs., June 13 | Redwood Falls | Redwood Falls | 8:30 pm | W, 3-0 | League |
Sun., June 16 | Searles | Springfield | 7:30 pm | L, 5-4 (14 inn.) |
League |
Wed., June 19 | Essig | Springfield | 8:00 pm | L, 14-5 | League |
Fri., June 21 | Hanska | Springfield | 8:00 pm | L, 7-2 | League (Youth Night) |
Sun., June 23 | Lamberton | Springfield | 3:00 pm | W, 6-2 | League |
Sun., June 23 | New Ulm | Springfield | 7:30 pm | L, 5-2 | League |
Fri., June 28 | Gibbon | Springfield | 8:00 pm | W, 8-2 | League |
Sun., June 30 | Sleepy Eye | Springfield | 7:00 pm | W, 8-5 | League |
Tues., July 2 | Hadley | Springfield | 8:00 pm | L, 7-3 | Exhibition |
Wed., July 3 | American vs National | New Ulm | 7:30 pm | NAT, 5-3 | TEL All-Star Game |
Sun., July 7 | St. James | St. James | 2:00 pm | W, 7-5 | League (KNUJ Radio) |
Sun., July 7 | Redwood Falls | Springfield | 7:30 pm | W, 12-2 (7 inn.) |
League |
Wed., July 10 | Lamberton | Lamberton | 8:00 pm | L, 4-1 | League |
Sun., July 14 | New Ulm | New Ulm | 7:30 pm | L, 6-0 | League |
Wed., July 17 | Searles | Searles | 8:00 pm | W, 6-0 | League |
Fri., July 19 | Hanska | Hanska | 8:00 pm | L, 5-1 | League |
Sun., July 21 | Stark | Springfield | 7:30 pm | W, 11-5 | League (Merchant's Night) |
Fri., July 26 | Essig | Springfield | 8:00 pm | W, 5-3 | TEL Playoffs |
Sun., July 28 | Essig | Essig | 2:00 pm | L, 8-1 | TEL Playoffs |
Tues., July 30 | Essig | Springfield | 8:00 pm | W, 4-1 | TEL Playoffs |
Sat., Aug. 3 | Leavenworth | Springfield | 7:30 pm | W, 3-2 | Region |
Sun., Aug. 4 | Stark | Stark | 2:00 pm | W, 4-3 | Region |
Tues., Aug. 6 | Sleepy Eye | Springfield | 8:00 pm | L, 8-7 | Region |
Fri., Aug. 9 | New Ulm | New Ulm | 8:00 pm | L, 1-0 | Region |
Sat., Aug. 10 | Lamberton | Springfield | 7:30 pm | L, 2-1 | Region |
Sun., Aug. 18 | New Prague | Maple Lake | 12:00 pm | L, 8-1 | State Tournament |